La Grande illusion är kanske den mest kända s k antikrigsfilmen någonsin. Handlingen och titeln hämtades från en mycket spridd broschyr, Den stora illusionen från 1911 av Sir Ralph Norman Angell (1872 - 1967). Angell var en engelsk föreläsare, journalist, författare och riksdagsledamot för Labourpartiet. Han var medlem i rådet för av Royal Institute of International Affairs, blev en ledare för Världskommittén mot kriget och fascismen, ledamot i verkställande utskottet för Nationernas Förbund m m.

 

Angell meddelade i förordet till fjärde upplagan av Den stora illusionen att ett större krig numera var en omöjlighet. Detta på grund av man levde i globaliseringens tidsålder, då alla länder var sammanflätade, i synnerhet ekonomiskt. Förutom handelsförbindelserna fanns starka internationella nätverk, såväl inom kommunikationer som inom finansvärlden, varför ett storkrig vore både dumt och meningslöst. Även om den tyska militären skulle vilja mäta sig med den engelska så funnes det ingen inrättning som inte skulle lida svåra skador om det skedde.

Därför skulle det inte att bryta ut något krig, eftersom "den samlade tyska finansvärlden kommer att använda sitt inflytande gentemot den tyska regeringen för att förhindra en situation som skulle innebära slutet för den tyska handeln". Så skrev Angell 1913.

Angell adlades 1931 och belönades med Nobels fredspris 1933, samma år som Hitler kom till makten. Filmen Den stora illusionen under regi av Jean Renoir hade premiär 1937, två år före Andra Världskriget.

 

{jcomments lock}

Om bloggen

På Clartébloggen publicerar vi artiklar som debatterar och informerar. De som skriver blogginläggen behöver inte tillhöra förbundet och innehållet i artiklarna är inte uttryck för förbundets ståndpunkter. Varje författare svarar för sina åsikter.